Romantyczne trasy rowerowe

Zdjecie glówne

PIERWSZA POWIATOWA MAJÓWKA 

 

W sobotę, 11 maja odbyła się pierwsza z trzech rowerowych majówek, na którą mieszkańców naszego powiatu zaprosiło Starostwo Powiatowe w Kościanie. 

 

40 kilometrową trasę z Kościana, wokół Jeziora Wonieść na Nowy Dębiec pokonało ponad 120 rowerzystów z całego powiatu.


Rowerzystów na kościańskim rynku o godzinie 10.00 przywitał Edward Strzymiński, Wicestarosta Kościański, który podziękował rowerzystom za skorzystanie z powiatowego zaproszenia. Podkreślił, że majowe rowerówki to okazja, z jednej strony do miłego spędzenia czasu na świeżym powietrzu, a z drugiej do promocji „Romantycznych Tras Rowerowych Ziemi Kościańskiej”. Życzył wszystkim udanego rajdu.


Rowerzyści, mimo niepewnej pogody z uśmiechem pokonali trasę i dojechali do celu. Nad jeziorem czekało na nich ognisko, na którym można było upiec kiełbaski oraz dobra grochówka.


Starostwo Powiatowe w Kościanie zaprasza na dwie kolejne, rowerowy soboty.

 

 


 

Powiatowa „Rowerowa Majówka” szlakiem „Romantycznych tras rowerowych”
23.04.2013


Po długiej zimie część ludzi nie może doczekać się, kiedy będzie można wsiąść na rower i ruszyć „w teren”. Dlatego też Powiat Kościański zaprasza na „Rowerową Majówkę”, imprezę, która ma na celu popularyzacje turystyki rowerowej w naszym powiecie. Majówki z jednej strony mają być okazją do miłego spędzenia czasu na świeżym powietrzu, a z drugiej będą okazją do promocji „Romantycznych Tras Rowerowych Ziemi Kościańskiej”.

 

Rajdy rowerowe odbędą się w trzy kolejne soboty maja tj.: 11,18 i 25. Wszystkie rajdy będą miały swoje starty na kościańskim rynku, a mety w Dębcu Nowym, Kopaszewie i w Śmiglu. Na mecie rajdu każdy ze zgłoszonych uczestników otrzyma poczęstunek. Z kolei dla rowerzystów, którzy wezmą udział we wszystkich trzech rajdach przewidziany jest okolicznościowy upominek.


1. Rajd nr 1: START. 11.05.2013 –  godzina 10.00 Trasa: Kościan – Gryżyna – Wonieść – Nowy Dębiec (ok.40 km.).

Trasa prowadzi przez urokliwe tereny położone nad jeziorem Wonieść, na mecie rajdu w Ośrodku Wodnik w Dębcu Nowym przewidziane jest ognisko i poczęstunek.


2. Rajd nr 2: START. 18.05.2013 – godz. 10.00 Trasa: Kościan – Turew – Kopaszewo (ok.40 km.).

 W trakcie Rajdu przewidziany jest dłuższy postój, w tym czasie będzie można zwiedzić turewską gorzelnię oraz park pałacowy w Turwi. Rajd zakończy się w pałacu w Kopaszewie, gdzie będzie można obejrzeć wystawy poświęcone Adamowi Mickiewiczowi, Helenie Modrzejewskiej oraz Mieczysławowi Chłapowskiemu. Na mecie będzie także można się posilić.  


3. Rajd nr 3: START. 25.05.2013 – godz. 9.00 Trasa: Kościan – Kobylniki – Śmigiel (ok. 50 km.).

Rajd ten będzie prowadził drogami w zachodniej części i jest najdłuższym z rajdów organizowanych w ramach „Rowerowej majówki”. Tereny te są niezwykle malownicze i urozmaicone. Meta znajdować się będzie przy śmigielskich wiatrakach, gdzie oprócz pysznej zupy, będzie można posłuchać zespołu „Wiarusy”. Po zakończonym rajdzie będzie można pozostać w Śmiglu, gdyż tego dnia zaplanowano  święto miasta.

 

Powrót z mety rajdu do domu odbywać się będzie indywidualnie.


Na stronie internetowej www.powiatkoscian.pl można pobrać kartę zgłoszeniową (dla pełnoletnich), zgodę rodziców (dla niepełnoletnich) oraz regulamin rajdu. Karty zgłoszeniowe złożyć trzeba odpowiednio w terminach do 9, 16 lub 23 maja w Starostwie Powiatowym w Kościanie w pokoju numer 117. Jednocześnie informujemy, że tylko osoby zapisane będą mogły skorzystać z darmowego posiłku oraz zgłoszone zostaną do ubezpieczenia.


Wszystkich chętnych do wspólnej rowerowej wycieczki serdecznie zapraszamy.

 

 


 

 

 

Rowerem do Turwii
21.07.2012

 

Jeszcze przez tydzień kościański Oddział PTTK czeka na zgłoszenia chętnych do udziału wXXXV Kolarskim Rajdzie im. Dezyderego Chłapowskiego do Turwi. Rowerową wyprawę zaplanowano na sobotę, 8 września


Celem rajdu jest uczczenie pamięci generała Dezyderego Chłapowskiego – wybitnego patrioty i reformatora rolnictwa. To także forma zachęcenia młodzieży i dorosłych do uprawiania turystyki rowerowej i poznawania uroków Ziemi Kościańskiej.
    
Rajd to propozycja zarówno dla drużyn, jak i turystów indywidualnych. Zgłoszenia należy przesłać do 6 września na adres siedziby kościańskiego Oddziału PTTK (Wały Żegockiego 2, 64-000 Kościan) lub pocztą elektroniczną (biuro@koscian.pttk.pl).

Wpisowe w wysokości 5 złotych od osoby należy wpłacić na konto Oddziału PTTK (Bank Spółdzielczy w Kościanie nr 02 8666 0004 0100 2050 2000 0001). Z opłaty są zwolnieni opiekunowie drużyn liczących więcej niż 7 osób.

Rowerzyści mogą dotrzeć do Turwi dowolną trasą liczącą minimum 15 kilometrów. Organizatorzy proponują skorzystanie z jednego z odcinków szlaków: szlak czerwony im. Dezyderego Chłapowskiego, szlak czarny zwany Kopaszewską Drogą Krzyżową lub szlak zielony im. Adama Mickiewicza. Turyści piesi mogą wybrać dowolną trasę po uzgodnieniu z organizatorem rajdu.
    
Metą rajdu będzie boisko przy Szkole Podstawowej w Turwi. W godz. 10 – 12.30 wydawana będzie grochówka. Każdy z uczestników rajdu otrzyma odznakę. Na miejscu będzie można potwierdzić zdobycie punktów Odznaki Turystyki Pieszej, Kolarskiej Odznaki Turystycznej i Regionalnej Odznaki Turystycznej „Turysta Ziemi Kościańskiej”. Na godz. 11 zaplanowano konkurs krajoznawczy. W godz. 9 – 11 będzie można zwiedzić pałac i park w Turwi.
    
Uczestnicy rajdu powinni być wyposażeni w odpowiedni ubiór, dowód osobisty lub legitymację szkolną, sprawny rower, apteczkę oraz menażki i łyżki do grochówki.

 


 

 

LIPCOWY - ROWEROWY ZAJAZD SOPLICOWA
21.07.2012


W sobotę, 21 lipca 2012 r. w Cichowie odbył się „Rowerowy Zajazd Soplicowa” czyli piknik rowerowy zorganizowany przez Powiat Kościański. Rajd ten był kolejną imprezą organizowaną w ramach realizacji projektu pn. „Z Napoleonem do Wielkopolski”.


W piękny sobotni poranek na starcie rajdu czyli parkingu pod marketem „U Wiechcia” zebrało się ponad 90 miłośników jady rowerem. Punktualnie o 8.30 rowerzyści rozpoczęli rajd. Trasa wiodła przez malownicze tereny powiatu kościańskiego, a na trasie przejazdu nie zabrakło mieszkańców oglądających peleton mknących rowerzystów. Po przejechaniu ok. 16 km w donatowskiej świetlicy mieszkańcy Gminy Czempiń wraz w panią burmistrz Dorotą Lew-Pilarską przygotowali dla rowerzystów poczęstunek. Po chwili odpoczynku przy pysznej kawie i placku, przez Błociszewo, Rąbiń, Łuszkowo, Zbęchy, Bieżyń cykliści ruszyli dalej do Cichowa.


Kilka minut po godzinie 12, gdy ostatnie zgłoszone z innych powiatów grupy dotarły na miejsce rozpoczął się piknik. W sumie w Skansenie Filmowym „Soplicowo” zebrało się prawie 400 rowerzystów. Wszystkich uczestników rajdu powitał Starosta Kościański Andrzej Jęcz, - bardzo się cieszę, że tak wielu z Państwa zechciało uczestniczyć w tej ciekawej imprezie – powiedział, Powiat Kościański od kilku lat regularnie zwiększa liczbę ścieżek rowerowych na swoim terenie, promuje turystykę rowerową, czego przykładem są publikacje, jakie otrzymaliście Państwo od nas jako gadżety. Mam nadzieję, że się przydadzą i będziecie Państwo z nich korzystać. Na koniec starosta zaprosił do częstowania się grochówką oraz kiełbaskami przygotowanymi przez organizatorów. Miłym akcentem przygotowanym przez organizatorów było wręczenie okolicznościowego upominku obecnemu w Soplicowie Adamowi Mickiewiczowi z Leszna.


Kilkugodzinny piknik wypełniony był wieloma atrakcjami i każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Niewątpliwą atrakcją pikniku był pokaz woltyżerki konnej przygotowany przez grupę Pawła Apolinarskiego „Apolinarski Group” z Bukówca Górnego. Grupa ta jest obecnie najlepszą tego typu grupą w Polsce. Dwa efektowne pokazy niejednokrotnie zmroziły krew w żyłach oglądających.


Po pokazie uczestnicy rajdu skosztowali wspomnianej grochówki, oraz kiełbasek, czas umilała Kapela Podwórkowa „Wiarusy” ze Śmigla. W międzyczasie można było wziąć udział w organizowanych konkursach „żółwiej jazdy” oraz w konkursie rzutu lotkami do celu. W tym drugim konkursie wzięło udział ponad 200 osób. Około 14.00 godziny drużyna OSP z Krzywinia rozpoczęła pokaz ratownictwa drogowego. Podczas akcji ugaszono płonącego Fiata 126p. Powiatowa Kościańska Komenda Państwowej Straży Pożarnej udostępniła zwiedzającym swój sprzęt. Najmłodsi mogli podziwiać okolice ze strażackiego podnośnika. Ostatnią atrakcją pikniku był występ gwiazdy dnia, zespołu „MOKROFON”, który swoim rockowym brzmieniem wypełnił skansen.


Rowerzyści opuścili teren Soplicowa przed godziną 16.00. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom „Rowerowego Zajazdu Soplicowa” za dobrą zabawę i zapraszają na organizowany w przyszłym roku w ramach projektu „Z Napoleonem do Wielkopolski” rajd, którego meta będzie w leżącej w powiecie Średzkim Winnej Górze.


 

 

 

Trasy rowerowe Ziemi Kościańskiej - wielkopolską atrakcją turystyczną nr 1.
16.08.2011

Wiele samorządów podejmuje trud przygotowania oferty turystycznej dla rowerzystów. Niewielu udaje się to zrealizować kompleksowo. Oferta Powiatu Kościańskiego zachęca wręcz do rowerowych wojaży w głąb dziejów Południowej Wielkopolski.

Dziesięć tras rowerowych zilustrowano opisami z wyszczególnieniem najważniejszych obiektów wartych zwiedzenia oraz informacjami gdzie przenocować czy zjeść. Miłośnik nawigacji GPS ma szansę zapoznać się z wirtualną platformą, pozwalającą podróżować po trasach niemalże jak w urządzeniu GPS lub telefonie komórkowym.

Smaku rowerowym wycieczkom doda fakt, iż na stronie internetowej są gotowe do pobrania ślady dedykowane na oprogramowanie AutoMapa lub Garmin wg koncepcji "Romantycznych tras rowerowych Ziemi Kościańskiej" Andrzeja Billerta. Trasy zostały objechane w terenie z wykorzystaniem autentycznego oprogramowania, natomiast zarejestrowane ślady są realnym odzwierciedleniem tras w terenie. Zachęcamy do odwiedzenia gościnnego powiatu kościańskiego, zwłaszcza, ze WAKACJE '2011 w rozkwicie.


DB Error: insufficient permissions
INSERT INTO session (SES_id, SES_last_update, SES_value) VALUES ('ed6a2rb2ngstf4s8c7p0g8st11', CURRENT_TIMESTAMP(0), 'eStats|a:2:{s:6:"visits";a:1:{i:133936;a:2:{s:5:"first";i:1582600145;s:4:"last";i:1582600145;}}s:7:"visitor";a:2:{s:4:"time";i:1582600145;s:2:"id";i:133936;}}')
query