Opis trasy

DROGA Z KOŚCIANA DO KIEŁCZEWA
TRASA ROWEROWA NR 10


Trasa rowerowa nr 10 jest trasą łącznikową między Kościanem a Kiełczewem, która przy moście nad Kościańskim Kanałem Obry łączy się z trasą rowerową nr 7.
Przy trasie rowerowej w Kościanie, w bezpośrednim sąsiedztwie drogi krajowej nr 5 zlokalizowany jest hotel „U Dudziarza” z miejscami parkingowymi przy Skwerze Krimpen. Dzięki temu trasa rowerowa nr 10 może służyć jako dojazd do całej sieci tras rowerowych powiatu kościańskiego dla turystów przyjeżdżających samochodami, wraz z rowerami. Niewątpliwą atrakcją tego miejsca jest wiatrak oraz architektura zajazdu przydrożnego, co w powiązaniu z bardzo malowniczym położeniem trasy rowerowej nad Kościańskim Kanałem Obry i jej bezpośrednim połączeniem ze Starówką miasta Kościan sprawia, że zespół: parking - zajazd - trasa rowerowa prowadząca do Rynku, można uznać za jedną z głównych „bram” otwierających wjazd do sieci turystycznych tras rowerowych powiatu kościańskiego.
 
Kościan (Rynek), km 0,0
Punktem początkowym trasy rowerowej nr 10 jest Rynek w Kościanie, trasa prowadzona jest dalej ulicą Strzelecką. Za skrzyżowaniem ulicy Strzeleckiej i Sądowej trasa skręca w prawo i biegnie dalej Wałami Żegockiego, a następnie drogą wzdłuż zachodniego brzegu Kościańskiego Kanału Obry. Turyści pragnący odpocząć przy skwerze Placu Wolności powinni lekko zboczyć z trasy i zamiast skręcać w prawo w Wały Żegockiego mogą jechać prosto jakieś 30 m do skrzyżowania ulicy Strzeleckiej z Nadobrzańską, tak aby ujrzeć głaz morenowy symbolizujący park. Ulica Strzelecka prowadząca od rynku jest ulicą jednokierunkową.
Od ulicy Strzeleckiej skręcamy w prawo w Wały Żegockiego. Trasa rowerowa nad Obrą prowadzi dalej Wałami Żegockiego wzdłuż Kościańskiego Kanału Obry. Dojeżdżamy do mostu przy ul. Marcinkowskiego, przecinającej nadobrzański drzewostan. Przeprowadzamy rower przez jezdnię, przecinając ul. Marcinkowskiego i zjeżdżamy w dół ścieżką za mostem między kanałem Obry, a ogródkami działkowymi. Trasa prowadzi dalej Parkiem Miejskim im. Kajetana Morawskiego. Następnie jedziemy prosto w kierunku Zajazdu „U Dudziarza” kierując się śladami wytyczonymi przez ścieżki parkowe.
Odcinek od wyjazdu z parku za Zajazdem „U Dudziarza” prowadzi pod mostem przez drogę krajową nr 5: Poznań - Wrocław. Dalej jadąc ścieżką kierujemy się w stronę mostu kolejowego nad Kościańskim Kanałem Obry.
 
Most nad Kanałem Kościańskim - Kiełczewo, km 2,6
W Kiełczewie przy ul. Polnej za kanałem w stronę Szczodrowa można zatrzymać się w miejscu odpoczynkowym. Koniec trasy rowerowej nr 10 i połączenie z trasą rowerową nr 7.